10 października 2022 r. uczniowie klas 4-6 podczas lekcji techniki przygotowywali pyszne i zdrowe śniadania.  Do tego zadania wykorzystali opiekacze oraz tostery zakupione w ramach programu Laboratoria Przyszłości #laboratoriaprzyszlosci .

22 września 2022 r. klasa 6 podczas zajęć z wychowawcą przygotowała pyszne gofry i tosty. Do ich przygotowania użyto sprzętu zakupionego w ramach programu #laboratoriaprzyszłości.

 

7 października uczniowie naszej szkoły odwiedzili Sandomierz. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od Rynku, piękne kamienice od razu przyciągnęły naszą uwagę. Potem ruszyliśmy z panią przewodnik podziemną trasą, wiodącą pod powierzchnią Rynku. Następnie podziwialiśmy panoramę okolicy z Bramy Opatowskiej. Spacer po Wąwozie Królowej Jadwigi wprowadził nas w jesienny nastrój. Ostatnimi laty Sandomierz został rozsławiony dzięki serialowi „Ojciec Mateusz”. Księdza Mateusza nie spotkaliśmy, ale odwiedziliśmy jego muzeum. Niezapomnianych wrażeń dostarczył nam pobyt w Zbrojowni, gdzie spotkaliśmy się z sympatycznym rycerzem. W Sandomierzu jest pięknie, romantycznie i ciekawie, to jedno z ładniejszych miasteczek w Polsce, takie, którego nie wyrzuca się z pamięci. Wyjazd był nie tylko wyprawą krajoznawczą, ale też piękna lekcją historii Polski.
Wyjazd został dofinansowany w ramach programu #poznajpolske

W ramach projektu #poznajpolskę uczniowie klas 1-3 w dniach 10-11 października 2022 r. wybrali się na wycieczkę ,, Szlak piastowski ,, – Poznań, Gniezno i Biskupin. Podczas wycieczki zwiedzali starówkę i zabytki Poznania , wzięli udział w warsztatach wypiekania rogali świętomarcińskich, odbyli lekcję muzealną ,,Legendarne początki Polski ,, , odwiedzili muzeum archeologiczne w Biskupinie , gdzie dowiedzieli się ciekawostek o pierwszych osadach sprzed około 10 tysięcy lat . To była wspaniała wycieczka !

 

 

 

Zespół Szkolno-Przedszkolny im. Janiny Januszewskiej w Ciemnem otrzymał wsparcie finansowe w ramach rządowego Programu Laboratoria Przyszłości. Z katalogu ministerialnego zostało wybrane i zakupione wyposażenie techniczne niezbędne do rozwoju umiejętności praktycznych wśród dzieci i młodzieży. Zajęcia z wykorzystaniem nowego sprzętu uatrakcyjnią pracę szkolną i pozwolą na:

  • kształtowanie i rozwijanie umiejętności manualnych i technicznych,
  • kształtowanie i rozwijanie umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia,
  • kształtowanie i rozwijanie zdolności myślenia matematycznego
  • rozwój umiejętności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii,
  • wdrożenie do stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych,
  • organizację pracy zespołowej,
  • kreatywne planowanie dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy
  • kształtowanie umiejętności radzenia sobie w życiu codziennym.

Zakupione wyposażenie to m.in.:

✅ kamera wraz ze statywem i gimbalem oraz mikrofonem kierunkowym,
✅mikrokontroler z czujnikami i akcesoriami,
✅lampy studyjne,
✅maszyna do szycia wraz z nićmi
✅ gofrownice
✅robot planetarny
✅wiertarko-wkretarka
✅Stacje pogodowe
✅lutownice
✅Miernik uniwersalny
✅ okularów ClassVR
Nowy sprzęt i pomoce z pewnością uatrakcyjnią uczniom zajęcia, a nauczycielom pozwolą na planowanie ciekawych lekcji.

W ramach programu „Poznaj Polskę” w dniu 15.06.2022 r. nasi uczniowie uczestniczyli w wycieczce do Łodzi.

W Białej Fabryce znajduje się Centralne Muzeum Włókiennictwa, posiada jedną z najbogatszych w świecie kolekcji współczesnej tkaniny artystycznej.Od 1972 r. cyklicznie organizuje prestiżową imprezę wystawienniczą Międzynarodowe Triennale Tkaniny – największą i najstarszą imprezę o tym profilu. Muzeum oferuje zwiedzającym możliwość obcowania z wybranymi eksponatami oraz zapoznania się z historią przemysłu włókienniczego, Białej Fabryki oraz rodziny Geyerów, która kryje wiele sekretów. Uczestnicy wycieczki mogli podziwiać prezentowane rodzaje tkanin i splotów oraz stroje, jakie ludzie nosili w XIX i XX wieku. Zobaczyli przy pracy maszynę parową, żakard oraz selfaktor, ożywione dzięki nowoczesnym technologiom. Wędrując szlakiem elementów związanych z przemysłem włókienniczym zwiedzający przenieśli się w czasy Łodzi przemysłowej.

W samo południe uczniowie wraz z przewodnikiem i opiekunami udali się na spacer po uznawanej za najdłuższą  handlową ulicę Europy – ulicą Piotrkowską, gdzie zobaczyli między innymi wiele pięknych kamienic secesyjnych z początku XX w., słynną aleję gwiazd, pomnik Misia Uszatka czy Fortepian Rubinsteina. Po spacerze wszyscy uczestnicy udali się na obiad w Restauracji Galicja na ternie Manufaktury, po którym wyruszyli na dalsze zwiedzanie miasta, dawnego imperium fabrykanta  Izraela Poznańskiego, jednego z trzech łódzkich „królów bawełny”.

Po więcej zdjęć zapraszamy do galerii FACEBOOK

WYCIECZKA DO PUŁAW I KAZIMIERZA DOLNEGO
20.05.2022 r. uczniowie naszej szkoły wraz z wychowawczyniami uczestniczyli w wycieczce do Kazimierza Dolnego i Puław. Przy pięknej pogodzie uczniowie mieli okazję poznać historię ważnych zabytków Puław (Pałac Czartoryskich) i Kazimierza Dolnego (Ruiny Zamku, Cmentarz Żydowski w Starych Kiejkutach, wąwóz lessowy, Baszta, Stary Rynek).
Wycieczka została dofinansowana w ramach programu MEN Poznaj Polskę. 
Zapraszamy do galerii zdjęć Facebook
Uczniowie klas 7 a 7 b 8 a i 8 b ZSP w dniach 30-31 maja br., uczestniczyli w dwudniowej wycieczce szlakiem piastowskim Biskupin-Gniezno-Poznań. Uczniowie mieli okazję podziwiać m.in. Muzeum Archeologiczne w Biskupinie, Archikatedrę z drzwiami gnieźnieńskimi, Bazylikę pod wezwaniem Św. Piotra i Pawła z podziemiami i grobami Mieszka I i Bolesława Chrobrego, rynek z ratuszem i koziołkami.
Wycieczka współfinansowana w ramach programu Poznaj Polskę.
Po więcej zdjęć zapraszamy na Facebook

2.06.2022 r. w ramach programu „Poznaj Polskę”, uczniowie klas 1-3 uczestniczyli w wycieczce do Torunia. Miasto Mikołaja Kopernika. Całodniowa wycieczka była dla uczniów dużą frajdą i zastrzykiem wiedzy.

Po więcej zdjęć zapraszamy na Facebook