24 października o godz.7.00 uczniowie klas I-III wyruszyli w kolejną ciekawą podróż. Tym razem miejscem docelowym była Łódź.

Można jej przypisać wiele epitetów – przemysłowa, filmowa, artystyczna, wielokulturowa, ale i przyjazna dzieciom.

Na początek swojej przygody uczestnicy wybrali się do niezwykle ciekawego i nowego miejsca na Łódzkiej mapie – Orientarium. Orientarium Łódź zajmuje ok.2ha powierzchni z dodatkowymi 5,5ha wybiegów dla zwierząt. Uczniowie przyglądali się tu zwierzętom i roślinności reprezentującym świat przyrody Azji Południowo-Wschodniej, w tym np. faunie mórz i oceanów rekinami, płaszczkami, rafą koralową i rybami sprowadzonymi z całego świata. W dżungli i na wybiegach Orientarium zamieszkają takżesłonie indyjskie, bawoły anoa, makaki, gawiale, orangutany, niedźwiedzie malajskie, binturongi, langury i gibony. Wszyscy uczestnicy byli tak zafascynowani, że najchętniej spędziliby w tym miejscu cały dzień jednak plan był bardzo napięty.

Po opuszczeniu Orientarium uczniowie wraz z opiekunami udali się do centrum miasta a mianowicie na ul. Piotrkowską na spotkanie z przewodnikiem. Każdy, kto przyjeżdża do Łodzi, przygodę z tym miastem zazwyczaj zaczyna od ul. Piotrkowskiej, która jak korona wysadzana perłami zachwyca bogactwem architektonicznym. Uczestnicy podziwiali tu piękne kamienice, liczne sklepy, kawiarnie i restauracje. Wzdłuż chodnika ciągną się zabytkowe latarnie, które oświetlają Aleję Gwiazd oraz pomniki z podobizną znanych osobistości. Podczas spaceru mogli zrobić sobie zdjęcie z magicznym mieszkańcem Stajni Jednorożca, spotkać Misia Uszatka, Misia Colargola, Zaczarowany Ołówek, Plastusia, Ferdynanda Wspaniałego, Koty Filemona i Bonifacego, Wróbelka Ćwirka, Trzy Misie, Pingwina Pik-Poka, oraz Maurycego i Hawranka. Bohaterowie najpiękniejszych polskich bajek zeszli z ekranów telewizorów, by zamieszkać w miejskiej przestrzeni Łodzi. Lekko zmęczeni spacerem uczniowie udali się do Łódzkiej Manufaktury, by dalej podziwiać przemysłową architekturę ale również po to by trochę odpocząć podczas obiadu. Manufaktura to genialny przykład rewitalizacji łódzkiej zabudowy przemysłowej. W tym przypadku adaptacji poddano dawne fabryki Izraela Poznańskiego, XIX-wiecznego przedsiębiorcy i jednego z trzech królów bawełny w Polsce. W efekcie powstało ogromne centrum handlowe ze świetnie prosperującą częścią kulturalno-rozrywkową. Uczestnicy na własne oczy mogli przyjrzeć się transformacji przemysłowej architektury. Po obiedzie Łódzka Manufaktura zapewniła naszym uczestnikom odrobinę wysiłku, ale tym razem intelektualnego Planetarium EC1, Centrum Nauki i Techniki EC1 oraz Experymentarium zapewniła uczniom przygodę z technologią, astronomią i naukami ścisłymi.

Po pełnym niesamowitych wrażeń dniu, ok. godz.18.00 uczniowie wraz z opiekunami bezpiecznie wrócili do domu.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *